- Начало
- PC Компоненти
- Дънни платки
- Asrock
- ASROCK WRX80 CREATOR R2.0 DDR5 ATX MB 8xSATA3 1xHyper M.2 PCIe Gen4 x4 (ID: 666144)
Дънна платка ASROCK WRX80 CREATOR R2.0 DDR5 ATX MB 8xSATA3 1xHyper M.2 PCIe Gen4 x4 WRX80 CREATOR R2.0
изчерпано
Чипсет: AMD WRX80
Тип на паметта: DDR4
Физически размер: Extended ATX
Слотове за памет: 8
Честота на паметта: 3200 MHz
Гаранция:
0.0
от 5.0
(0)
Купи и събери
11 точки
Плати по-лесно и сигурно с
ID: 666144
Характеристики
| Физически размер | Extended ATX |
| Чипсет | AMD WRX80 |
| Съвместими процесори | Ryzen ThreadRipper PRO (supports Ryzen Threadripper PRO 3000WX Series/ 5000WX Series) |
| BIOS |
ACPI 5.1 support
JumperFree SMBIOS 2.3 support UEFI BIOS IPMI support iKVM support |
| Тип BIOS | AMI |
| Тип на паметта | DDR4 |
| Честота на паметта | 3200 MHz |
| ECC support | ECC, non-ECC |
| Memory Registered / Buffered | Buffered, unbuffered |
| Слотове за памет | 8 |
| Максимална памет | 2048 GB |
| Брой процесорни гнезда | 1 |
| Вградено видео | ASPEED AST2500 |
| Дисков интерфейс | SATA-600 -connectors: 8 x 7pin Serial ATA - RAID 0 / RAID 1 / RAID 10 / RAID 5 SATA-600 / PCIe 4.0 -connectors: 1 x M.2 - 1 devices - RAID 0 / RAID 1 / RAID 5 PCIe 4.0 -connectors: 1 x M.2 - 1 devices - RAID 0 / RAID 1 / RAID 5 PCIe 3.0 -connectors: 1 x U.2 - 1 devices |
| LAN порт |
10 Gigabit Ethernet
Gigabit Ethernet 5 Gigabit Ethernet 2.5 Gigabit Ethernet 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) Bluetooth 5.3 |
| LAN controller | Marvell AQC113CS |
| Звук | Realtek ALC1220 / Realtek ALC4050H |
| Звуков изход | HD Audio (8-channel) |
| Аудио стандарти | Premium Blu-ray audio support |
| Портове | 2 x aerial 1 x VGA SPDIF out 2 x Thunderbolt 4/USB4 2 x Mini DisplayPort 4 x USB 3.2 Gen 2 2 x USB 3.2 Gen 1 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) 1 x IPMI 1 x audio line-out (rear) - mini-jack 1 x audio line-out (center/subwoofer) - mini-jack 1 x audio line-in - mini-jack 1 x audio line-out (front surround) - mini-jack 1 x microphone - mini-jack |
| Разширителни слотове | 1 x CPU 8 x DIMM 288-pin 5 x PCIe 4.0 x16 2 x PCIe 4.0 x16 (x8 mode) 1 x M.2 socket (2230 M.2 Key E slot) 1 x M.2 socket (2260/2280/22110 M.2 Key M slot) 1 x M.2 socket (2260/2280 M.2 Key M slot) |
| Вътрешен интерфейс | 1 x SPI - header 1 x serial - header 2 x audio - header 1 x USB-C 3.2 Gen 2 - header 4 x USB 3.2 Gen 1 - header 2 x USB 2.0 - header |
| Wake on LAN | Wake on LAN (WOL) |
| Функции | 8-channel memory architecture |
| Софтуер | ASRock A-Tuning, ASRock Polychrome SYNC |
| Конектори за захранване | 24-pin main power connector, 6-pin ATX12V connector, 2 x 8-pin ATX12V connectors |
| Наблюдение на хардуера |
CPU fan tachometer
chassis fan tachometer system voltage CPU core voltage CPU core temperature chassis temperature |
| Стандарти |
Plug and Play
FCC EuP Ready ErP Ready CEC Tier II |
| Включени кабели | 4 x Serial ATA cable |
| Аксесоари | ASRock WiFi 2.4/5/6 GHz aerial, 2 x M.2 screws, 2 x standoff for M.2 socket |
| Ширина | 30.5 cm |
| Дълбочина | 27.2 cm |
| Други характеристики |
ASRock Super Alloy
XXL Aluminum Alloy Heatsink Premium Power Choke 105A Power Stage Nichicon 12K Black Caps Matte Black PCB High Density Glass Fabric PCB 14 Layer PCB 2oz Copper PCB Server-Grade Low-Loss PCB ASRock Auto Driver Installer ASRock Steel Slots ASRock Full Coverage M.2 Heatsink ASRock Hyper M.2 ASRock Ultra USB Power ASRock Full Spike Protection ASRock Live Update Digital PWM 8 Phase Power Design ASRock Hyper BCLK Engine III 15µ Gold Contact TI NE5532 Premium Headset Amplifier Pure Power-In Direct Drive Technology PCB Isolate Shielding Nahimic Audio Enhacer Gold Plated Audio Hardware Preboot eXecution Environment (PXE) Windows 11 compatible Water Pump Header ESD Protection Debug LED Clear CMOS Button ASRock Full HD UEFI ASRock Instant Flash Smart Power Stage (SPS) technology VRM heatsink with fan Surface Mount Technology (SMT) |
| Гаранция | 36 месеца |
| Код на продукта | WRX80 CREATOR R2.0 |
Виж повече
Допълнителна информация
- Optimized VRM design
Dr.MOS design features the SPS (Smart Power Stage) technology. It's optimized for monitoring current and temperature of each phase, thus delivering smoother and neater power to the CPU with enhanced performance and OC capability. - MOSFET thermal pads
This thermal pads are much more effective than normal pads. With a 7 watt/mK thermal conductivity it is able to effectively dissipate heat from MOSFET. - 14 layer PCB
The 14 Layer PCB provides stable signal traces and power shapes delivering lower temperature and higher energy efficiency for memory overclocking! - 2oz copper PCB
2 ounce copper inner layers that provide stable signal traces and power shapes! Delivering lower temperature and higher energy efficiency for overclocking. - Composite VRM Heatsink
It is equipped with a composite VRM heatsink combining dual fans, aluminum fin array and heat pipe for maximum heat dissipation. - Server-grade low-loss PCB
The server grade PCB prevents PCB bending and improves signal integrity, giving higher PCIe 4.0 and memory performance as well as system stability, giving a reliable and long-lasting system without any compromise. - Digital pulse-width modulation
Unlike traditional motherboards that use analog power, this motherboard uses a next generation digital PWM (Pulse-Width Modulation) design, which provides CPU Vcore voltage more efficiently and smoothly, so that the stability and lifespan of the motherboard is greatly enhanced. - PCIe Gen4 with surface mount technology
Compares to conventional DIP style PCIe slot, the SMT type PCIe slot improves signal flow and maximize stability under high speed, a key breakthrough to fully support the lighting speed of the PCIe 4.0 standard. - 5 x PCIe Gen4 x16
With AMD Ryzen Threadripper PRO processors, ASRock WRX80 Creator supports 5 full speed PCIe gen4 x16 slots, deliver all the performance of PCIe 4.0 to your GPU and add-on cards. Fulfill all the professional design, deep learning, simulation and rendering applications. - Thunderbolt 4/USB4 Type-C
Thunderbolt 4/USB4 technology brings speed and versatility to the advanced USB Type-C, offering a fast and simple level of connection for work or home. It enables lightning-fast data transfer up to 40Gbps and connects external monitors, Thunderbolt, and USB devices with a single Thunderbolt 4 cable. - Fast charging technology
Enjoy the superfast charging rate with the next generation PD 3.0! - Audio that matters
Whether you are using headphones, a headset, external or internal speakers, via USB, Wi-Fi, analog output or even HDMI, Nahimic Audio offers you more engaging listening experience, vibrant and rich with details. - Enhance communication quality
The Powerful algorithms to ensure better noise-free conversation, giving a constant vocal level no matter the distance from your mic. The Nahimic audio engine dynamically clear the sound and remove interference noise and lower the voice variation. Result is a better comprehension and less fatigue. - Ultimate gaming experience
The Sound Tracker is a visual indicator that points out the directions from which predominant sounds are coming. Each sound is properly positioned in 360° on a radar for a full immersion during the game. Enjoy the vibrant and high-quality Surround Sound on all your favorite audio devices: Jack, USB, Bluetooth, HDMI, S/PDIF. Nahimic is compatible with all of your favorite audio tools and ensures better sound with any of them. Nahimic measure and improve to optimize their technology and offer you better experience. - Polychrome RGB
This motherboard features onboard RGB headers and an addressable RGB header that allow motherboard to be connected to compatible LED devices such as strip, CPU fans, coolers, chassis and so on. - Aspeed AST2500 BMC controller
AST2500 provides customer better performance server management solution. In additional to the advanced BMC features, the on chip PCIe 2D VGA provides server systems with local display capability without adding extra cost for VGA add-on card. The embedded ARM11 and DDR4 1600Mbps meet the increasing performance requirements of the server system.
Виж повече
Допълнителна информация
Виж повече
Информация за производителя
| Контакт | [email protected] |
| Адрес | Bijsterhuizen 11-11 6546 AR Nijmegen |
| Уебсайт | https://www.asrock.com/index.bg.asp |
Виж повече
Ние от PIC.bg постоянно полагаме усилия информацията на тази страница да е точна. В редки случаи съдържанието може да е некоректно. Всички снимки са с информативна цел и е възможно да съдържат аксесоари, които не са включени в стандартния пакет. Някои от спецификациите или цените могат да бъдат променяни от производителя без предизвестие или да съдържат експлоатационни грешки. Всички промоции, посочени в сайта, се предлагат до изчерпаване на количествата.
Отзиви
0.0
0 отзива.
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Оцени продукта
Добави отзив