- Начало
- Мрежови устройства
- Рутери
- QNAP
- QNAP QHORA-301W Qhora 301W Dual 10G Wifi 6 AX3600 Fanless SD-WAN Router (ID: 217219)
Рутер QNAP QHORA-301W Qhora 301W Dual 10G Wifi 6 AX3600 Fanless SD-WAN Router QHORA-301W
изчерпано
Тип: Wireless, wired
Wireless честота: 2.4 GHz / 5 GHz
Антена: 8
Гаранция:
0.0
от 5.0
(0)
Купи и събери
4 точки
Плати по-лесно и сигурно с
ID: 217219
Характеристики
| Тип устройство | Wireless router - 6-port switch (integrated) |
| Тип | Wireless, wired |
| Клас | AX3600 |
| Производителност | Maximum data rate (2.4 GHz): 1182 Mbps Maximum data rate (5 GHz): 2475 Mbps |
| Wireless честота | 2.4 GHz / 5 GHz |
| WLAN стандарт |
Ethernet
Fast Ethernet Gigabit Ethernet IEEE 802.11b IEEE 802.11a IEEE 802.11g 10 Gigabit Ethernet IEEE 802.11n IEEE 802.11ac IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Тип антена | Internal |
| Антена | 8 |
| Antenna gain | 5 dBi |
| Процесор | 1 x Qualcomm IPQ8072A 2.2 GHz |
| Сигурност |
WPA
WPA2 WEP WPA3 Opportunistic Wireless Encryption (OWE) |
| Интерфейс | WAN / LAN: 4 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 WAN / LAN: 2 x 10GBase-T - RJ-45 USB 3.2 Gen 1: 2 x |
| Protocols |
TCP/IP
PPTP UDP/IP L2TP ICMP/IP FTP |
| Вградена DRAM памет | 1 GB |
| Вградена FLASH памет | 4 GB |
| Операционна система | QuRouter OS |
| Функции |
NAT support
load balancing VLAN support ALG support parental control Access Point operational mode wall mountable WPS WAN failover reset button fanless MU-MIMO technology band steering Wireless Scheduler Smart Connect DFS router mode DNS filtering SD-WAN support QuWAN Network Management QuWAN Identity Verification |
| Метод на захранване | External power adapter |
| Консумация | 24 watt |
| Опция за монтаж | Desktop |
| Аксесоари | Power cord |
| Включени кабели | 1 x network cable |
| Минимална работна температура | 0 °C |
| Максимална работна температура | 40 °C |
| Работна влажност | 5 - 95% (non-condensing) |
| Съобразени стандарти |
IEEE 802.11b
IEEE 802.11a IEEE 802.11g IEEE 802.11n IEEE 802.11ac IEEE 802.11ax Wi-Fi CERTIFIED 6 VCCI BSMI JATE CCC IC FCC SRRC NCC RCM |
| Височина | 4.8 cm |
| Ширина | 25 cm |
| Дълбочина | 18 cm |
| Тегло | 1.9 kg |
| Гаранция | 24 месеца |
| Код на продукта | QHORA-301W |
Виж повече
Допълнителна информация
- Two 10GbE ports for flexible wired network deployment
With two 10GbE ports and four Gigabit ports for WAN/LAN configurations, the QHora-301W offers flexible usage scenarios for optimized network deployment. - Better coverage and faster Wi-Fi 6 connectivity
The QHora-301W supports Wi-Fi 6 dual-band 802.11ax (2.4GHz and 5GHz) and MU-MIMO, delivering up to 3600Mb/s speeds and allowing for more concurrent Wi-Fi clients. With eight antennas and OFDMA technology, the QHora-301W provides higher-coverage Wi-Fi signals. - Optimized hardware performance for efficient wired and wireless networking
The QHora-301W pairs an enterprise-grade Qualcomm Quad-core 2.2GHz processor with 1GB RAM, providing support for Wi-Fi 6 and faster transfer speeds. - Built-in antennas for high-coverage Wi-Fi signals
With eight antennas, the QHora-301W provides the perfect wireless pattern view. - Quiet and cool operations
The QHora-301W features a fanless design for near-silent operations. Even when connected to multiple devices, the QHora-301W maintains dependable performance for offices and homes. - Accelerate large-scale VPN deployment via SD-WAN
When a business expands into remote working and distributed workforce operations, it faces the challenge of VPN deployment efficiency and connection speed. Software-defined WAN (SD-WAN) technology effectively solves these issues - without requiring expensive enterprise-grade VPN equipment. The QHora-301W uses QuWAN that automatically deploys connected WAN services and VPN sites through software-defined networking to achieve optimal network bandwidth and transmission speeds. Not only does SD-WAN improve IT deployment and management efficiency for multisite expansion, but it also provides reliable infrastructure to enable digital transformation and remote working. The QHora-301W supports Wi-Fi 6 to offer faster wireless speeds for mobile and smart home devices, enabling multiple concurrent users. Remote workers can access company LAN resources via QuWAN, without complex VPN settings. - Deploy flexible Mesh VPN topology with multiple QHora-301W
Deploying multiple QHora-301W at different sites enables not only high-speed wired and wireless networking, but also interconnected Mesh VPN topology via SD-WAN. The QHora-301W offers home Wi-Fi and VPN connection to companies. - Intelligent WAN optimization
The QHora-301W prioritizes the stability of your Mesh VPN. QuWAN features intelligent WAN optimization to ensure transmission stability of the two 10GbE ports and four Gigabit ports. - Deploy a global QuWAN network topology
QuWAN allows for the easy and flexible deployment of a global network topology for an enhanced multinational working experience. You can create multiple regions inside the global domain, and the configured regional hubs will automatically form a Mesh VPN via public IPs. - Six SSIDs for VLAN settings, offering smooth and secure connections
The QHora-301W supports enterprise VAP (Virtual AP), allowing for running up to six SSID groups (three 2.4GHz and three x 5GHz). IT staff can configure VLAN settings for each SSID to provide groups of users/devices with connection stability, which is essential for high-density networks with high numbers of concurrent users. - VESA-mount design for flexible deployment
With a modern appearance, the QHora-301W fits perfectly alongside other devices in modern digital homes and offices. The QHora-301W can be installed anywhere, from desk tops to walls, ceilings and under tables with VESA mounting, for efficient space utilization.
Виж повече
Допълнителна информация
Виж повече
Информация за производителя
| Контакт | [email protected] |
| Адрес | Europäisches Headquarter: Karl-Arnold-Straße 26, 47877 Willich |
| Уебсайт | https://www.qnap.com/en |
Виж повече
Ние от PIC.bg постоянно полагаме усилия информацията на тази страница да е точна. В редки случаи съдържанието може да е некоректно. Всички снимки са с информативна цел и е възможно да съдържат аксесоари, които не са включени в стандартния пакет. Някои от спецификациите или цените могат да бъдат променяни от производителя без предизвестие или да съдържат експлоатационни грешки. Всички промоции, посочени в сайта, се предлагат до изчерпаване на количествата.
Документи и драйвери
| Quick Start Guide | Виж тук |
Отзиви
0.0
0 отзива.
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Оцени продукта
Добави отзив
Твоята количка